Sjukskrivna med psykisk ohälsa ökar och Ulf Kristersson går ut och meddelar att sjukförsäkringen ska ses över för att få den bättre anpassad till psykiska diagnoser. Hans recept till det är att psykiskt sjuka ska arbeta. Detta ligger ju helt i linje med arbetslinjen men jag skulle hellre se att man ser till varför ohälsan ökar som den den gör och vad man kan göra för att förebygga och behandla. Hans rekommendationer avslöjar en syn på psykisk ohälsa där man anser att det “bara är att ta sig i kragen” och skärpa till sig.
Varför ökar psykisk ohälsa och varför finns den främst bland kvinnor och då unga kvinnor.
Kan det vara så att vid psykisk ohälsa är inte stressen över att jagas av utförsäkring läkande? Att receptet som Kristersson delar med sig av i Aftonbladet idag inte är så effektivt?
Ekonomisk och existentiell oro är inte av goda för någon och speciellt inte för den här gruppen.
Att vara ung kvinna idag innebär förutom en massa krav på hur du ska agera och interagera socialt också en kamp för boende och ekonomi. Aldrig har det varit så svårt för unga att få arbete och därmed egen bostad. Ungdomstiden har förlängts. Om man dessutom dras med psykisk ohälsa blir man ju inte så eftertraktad på arbetsmarknaden.
För kvinnor som har familj och jobb ökar också psykisk ohälsa. Alla undersökningar pekar på att huvudansvaret för hem och barn ligger fortfarande på kvinnan och därmed är kvinna dubbelarbetande. Fortfarande är det männen som har ansvaret för att tvätta bilen, klippa gräset och skotta snö medan kvinnor har hem och barn på sitt ansvar. Lägg till det att det typiska kvinnojobben finns inom vård, omsorg och pedagogik. Alla områden där nedskärningar görs och arbetsbelastningen är på tok för hög och i stort sett alla går hem med en känsla av otillräcklighet.
I dag på TV4 lämnade en fritidspedagog från Solna stad under en namninsamling där fritidsverksamhetens anställda säger ifrån, 1600 st namn.
De är 3,5 pedagoger på 80 stycken barn.
Vi har alla sett hur anställda inom vården går på knäna.
Kanske man skulle bygga upp företagshälsovården, stärka arbetsmiljöarbetet igen samt öka personaltätheten. Det är ett känt faktum att en viss tid efter nedskärningar kommer sjukskrivningarna. Det går ett tag men sedan syns och märks det. Inte bara i statistiken utan i kroppen och själen på de anställda.
Så om Kristerssons förslag ska fungera så kan inte de som blivit sjuka av arbetssituationen gå tillbaka till samma arbetsplats och förhållanden. Arbetsmiljöarbetet måste stärkas. De som blivit sjuka av jobbet blir inte friska av att gå tillbaka och de som fortfarande jobbar riskerar sin hälsa.
Om Ni skall vara seriösa så använd er av förslag till tex rehab som är vetenskapligt förankrade och sluta med det som andas annat.
http://www.aftonbladet.se/debatt/article16784782.ab
Här kommer M A med en massa strunt.
Först och främst så handlar ju inte den här artikeln om rehabiliteringsförslag, så du kanske ska skriva under Monicas artikel i Aftonbladet i stället?
För det andra så sätter vi oss inte till doms över vilka terapier och metoder som får människor att må bättre. Det vi motsätter oss är att det bara erbjuds ett fåtal “rehabiliteringsalternativ” (läs KBT) och att Kristersson verkar tro att något så komplicerat som psykisk ohälsa kan botas genom att man “rycker upp sig och skaffar sig ett jobb”.
Kan inte låta bli att kommentera Henriks inlägg. Skulle vilja ha ett enda exempel på när de förändringar som Alliansen genomfört inom vård, skola, förskola, omsorg och även sjukförsäkring bygger på vetenskap ? Vad Alliansen tycks försöka skapa är en ny religion. Ekonomismen. Med gudar som Reinfeldt, Borg och Kristersson……
Kunskapsföraktet lyser igenom.
[…] Sjukskrivna med psykisk ohälsa ökar och Ulf Kristersson går ut och meddelar att sjukförsäkringen ska ses över för att få den bättre anpassad till psykiska diagnoser. Hans recept till det är att psykiskt sjuka ska arbeta. (Läs hela artikeln här – rekommenderas) […]
Om det t ex är Cogmed som du åsyftar Henrik, så är det evidensbaserat, men passar inte alla typer av patientgrupper. Vet inget om din egen ev diagnos men är du intresserad av arbetsminnesträning tycker jag att du tar upp det med din arbetsterapeut.
Även kring bolltäcken och grön rehab finns mycket forskning. Inte heller där fungerar det på alla patienter. Men det är många som blir hjälpta. Vi är inte ute efter att ge alla psykiskt sjuka bolltäcken – det är behovet av individuell rehabilitering som är det viktigaste. Att se till individens behov.
Åååå vad jag önskar att kristersson blir allvarligt sjuk som han har behandlat riktigt sjuka människor. Tror och hoppas på “KARMA”. Den mannen måste vara kall som is. Skulle inte gråta om hela alliansen omkom i en flygolycka. Dom har fått sjuka att ta livet av sig p.g.a av deras hårda sjukregler. Det är INTE okey !! :-(
Vi på Solrosuppropet jobbar på för att försöka skapa debatt och sprida information. Vi hoppas och tror att vi ska kunna påverka att trygghetssystemen kan återuppbyggas utan blodspillan men naturligtvis förstår vi din frustration, det är därför som vi, som själva är halta och lytta, orkar ha viljan kvar att försöka påverka på vårt sätt. Vi kommer att se en förändring och vi kommer aldrig att ge oss!