Vi har en ny regering, vi har en ny politik och det som ger hopp är att vi nu också har nya politiker och ministrar. Mest hopp ger vår nya socialförsäkringsminister Annika Strandhäll. Ska du bara se en interpellationsdebatt rörande socialförsäkringen ska du se den här.
Här bemöts myter, omskrivningar, siffertrixande med fakta, argumentation och motiveringar. Inget käbbel där inte.
När utförsäkringarna skulle införas så motiverades de genom en massa mytbildning om sjuka. Att de fuskade, var lata och allt möjligt. Det stod högerpolitiker och svartmålade de sjuka genom att bland annat säga att de “var tvungna att ta ansvar de där sjuka”. Men kraven på myndigheter, vården och arbetsgivare sköts undan. Man skyllde mycket på de sjuka, snodde pengarna från sjukförsäkringen och gav som jobbskatteavdrag till friska och arbetande. Då hade vi en socialförsäkringsminister, Ulf Kristersson, som sa att utbrända ska vara på jobbet och där få sin rehabilitering.
Vi har en moderat ledamot, Johan Forsell, i riksdagen som tycker att sjuka behöver en blåslampa för att ta sig i kragen, läs: fattigdom och otrygghet som incitament. Vi som är eller har varit sjuka har från politiker och beslutsfattare fått veta att vi ska känna skam och skuld som de belastningar vi är. Att det ligger på oss att hålla oss friska och att deras hot från talarstolarna är piskor för att vi inte ska “våga” bli sjuka.
Nu har vi en ny regering.
Nu har vi en ny politik.
Men framförallt, vi har en socialförsäkringsminister i Annika Strandhäll som ser helheten och även när hon “lackar ur” behåller god ton, presenterar fakta och kan motivera varje beslut och argumentera för att folk ska få behålla sin hälsa men även sin trygghet om livet vänder.
Ha hyfsad ton och sunt förnuft när du kommenterar.