Den som är allvarligt sjuk kan ansöka om fler dagar med sjukpenning på normalnivå. Dessa dagar tar inte slut. Så länge som man har ett giltigt intyg, och ens hälsa inte förbättrats, så kan man vara sjukskriven utan bortre tidsgräns.
Den här ersättningen baserar sig på de så kallade UNDANTAGSREGLERNA, som skapades för att systemet inte skulle få orimliga konsekvenser för allvarligt sjuka.
Socialstyrelsen har definierat begreppet ALLVARLIGT SJUKDOM i ett försäkringsmedicinskt perspektiv redan våren 2010. Från början kallades det för fortsatt sjukpenning, jämfört med förlängd sjukpenning, som tar slut efter 550 dagar. Men nu heter den fler dagar med sjukpenning på normalnivå, jämfört med fortsatt sjukpenning som tar slut efter 550 dagar.
Man skulle kunna tänka sig att FK:s handläggare, som trots allt är statstjänstemän med rätt att utöva myndighet över medborgarna, vet vad de håller på med, och låter bli att utförsäkra allvarligt sjuka människor. Tyvärr är det inte sant. Handläggarna upplyser inte ens allvarligt sjuka om att den möjligheten finns. “Vi kan inte” “Vi får inte” “Du är inte tillräckligt sjuk” säger de, och behandlar alla på samma sätt och utförsäkrar dem efter 914 dagar i systemet, oavsett hälsotillstånd.
Många med långvariga smärttillstånd eller psykiska sjukdomar har aldrig fått den diagnos, behandling eller rehabiliteringen de behöver, på grund av de bristande resurserna i sjukvården. Men varken sjukförsäkringen eller Arbetsförmedlingen går med förlust, de går med miljardvinster. Allt för att handläggarna inte upplyser dem om vilka möjligheter de har, och vilka ersättningar de kan ansöka om.
Detta MÅSTE förändras!!!
Begreppet allvarlig sjukdom/skada i ett försäkringsmedicinskt sammanhang:
Blankett för att ansöka om fler dagar med sjukpenning på normalnivå:
Varför står ALS med på listan för allvarligsjukdom. Handläggaren menar att jag måste bevisa att jag kan bli bättre och öka min förmåga så att jag kan komma i arbete igen….. Ganska mtsägelsefullt!!!!!!!!!!!
Ja, det var väldigt motsägelsefullt. Menar handläggaren att det finns ett botemedel för ALS? Har du sökt enligt undantagsreglerna och fått nej?
Jag har uppdaterat informationen i en annan artikel, och sen jag skrev den här artikeln så har det kommit en dom i Högsta Förvaltningsdomstolen som innebär en uppmjukning av bedömningen av allvarlig sjukdom. Förhoppningsvis kommer detta innebära att det blir lättare att få sjukpenning enligt undantagsreglerna.
Allvarligt sjuka har rätt till sjukpenning??????
Detta är INTE sant! Är man allvarligt sjuk med låt oss säga Alzheimer och har inte
någon förbättring i sikte så får man bara sjukersättning efter 364 dagar!!! Det är så FK tolkar och tillämpar lagen!