I sjukförsäkringen finns luckor, falluckor kanske man skulle kunna kalla dem? När det kommer till antal så går det säkert att få ihop 24 stycken, som en adventskalender eller kanske som en önskelista. En önskelista över det vi önskar bort. Vi ska varje dag presentera en brist, svaghet eller annat som behöver åtgärdas inom sjukförsäkringen. Korta inlägg och inte alltid med förslag på lösningar utan bara en problembeskrivning. Du gärna får komma med kommentarer om hur du ser på det. Vi tar idag lucka 10.
De förslag som redan finns på förändringar inom sjukförsäkringen är bra, regeringen har sett att brister finns och genom coronapandemin har det gjorts allt tydligare. Men det räcker inte ens om de lagändringar som finns förslag på genomförs, det behövs mera anser Vänsterpartiet. Man anser också att arbetssättet på Försäkringskassan behöver ändras.
Vänsterpartiet lägger därför idag ett utskottsinitiativ om att man ska tillsätta en kriskommission.
“Kriskommissionen ska se över Försäkringskassans arbete och styrning gällande sjukförsäkringen, ge upprättelse åt dem som drabbats av den myndighetsutövning som brustit och lämna förslag om förbättringar.”
Vänsterpartiet föreslår att regeringen tillsätter en kriskommission eller på annat sätt ser över framkomna brister kopplat till sjukförsäkringen och försäkringskassans arbetssätt, ge upprättelse åt de som drabbats och lämnar förslag om förbättringar. Kriskommissionen ska:
- Utreda försäkringskassans arbetssätt och lämna förslag om förändringar i myndighetensarbetet och regeringens styrning utredningen ska ta in forskningsexpertisen på området samt inhämta information från arbetsmarknadens parter och civilsamhället som organiserar de som själva drabbats.
- Se över möjligheter till kompensation och återinträde i systemet för de som förlorat sin SGI p.g.a. generella brister i myndighetsutövningen.
- Lämna förslag på hur SGI ska skyddas i framtiden kopplat till kraven på att stå till arbetsmarknadens förfogande
- Se över utförsäkringarna och dess konsekvenser sedan förändringarna av sjukförsäkringen som började genomföras 2008, med särskild fokus på åren från 2015 när det siffersatta målet om antalet sjukdagar i genomsnitt infördes samt innevarande år. Detta pga ökningen av avslag av fortsatt sjukpenning ökat massivt utan lagändringar genomförts
- Se över möjligheten att ge upprättelse åt dem som drabbats och någon form av kompensation eller återinträde i systemet.
I initiativet skriver Vänsterpartiet att Utifrån Försäkringskassans generaldirektör Nils Öbergs besök i socialförsäkringsutskottet är det uppenbart att vi inte kan förvänta oss att några större förändringar i myndighetens agerande sker, utan ytterligare initiativ från riksdag eller regeringen. Regeringen har inte signalerat att de avser agera ytterligare avseende Försäkringskassans arbetssätt. Därmed anser Vänsterpartiet att riksdagen måste agera. Vi menar att en kriskommission behöver tillsättas.
Ha hyfsad ton och sunt förnuft när du kommenterar.